Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – jakie konstrukcje stosować? | Pelsun - instalacje fotowoltaiczne
Akademia wiedzy

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – jakie konstrukcje stosować?

22/09/2021

Panele fotowoltaiczne służące do produkcji własnego prądu to doskonałe rozwiązanie także na dachy płaskie. Aby wykonać ich montaż, należy dobrać odpowiednią konstrukcję, aby padające na nie światło słoneczne mogło przynieść najwyższą efektywność. Jakie rodzaje konstrukcji stosowane są w przypadku mocowania paneli PV na dachach płaskich?

Domowa elektrownia z instalacją fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby zredukować koszty związane z energią elektryczną. Za pomocą tych systemów można produkować prąd samemu, a tym samym zmniejszyć wysokość rachunków otrzymywanych od zakładu energetycznego.

Najważniejsze elementy całej instalacji fotowoltaicznej, określanej w skrócie jako instalacja PV, to słoneczne panele fotowoltaiczne. Są to panele zbudowane z mniejszych ogniw fotowoltaicznych, które odbierają światło promieniowania słonecznego.

Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje paneli fotowoltaicznych do wyboru – te nowszej i starszej generacji. Dobór odpowiedniego systemu warto powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, którzy będą mogli wykonać niezbędne badania i zasugerować najbardziej opłacalne rozwiązanie, by produkcja własnego prądu szybko się zwróciła.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Często można spotkać się z przekonaniem, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest niemożliwy lub nieopłacalny. Jednak także w tym przypadku możliwe jest wykonanie skutecznie działającej instalacji PV.

Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na każdym typie dachu, w tym także na dachu płaskim. Montaż odbywa się za pomocą specjalnych konstrukcji, które dobierane są indywidualnie na podstawie typu dachu, jego maksymalnego obciążenia, powierzchni do dyspozycji i oczekiwanej mocy systemu.

Płaski dach, na przykład kryty papą, blachą czy dach betonowy, także bardzo dobrze nadają się do wykonania instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do użytku domowego, a także profesjonalnego – jako wsparcie dla firmy, która chce zredukować koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej.

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich stosowane są konstrukcje ramowe, najczęściej wykonane z aluminium, umożliwiające ustawienie ich pod odpowiednim kątem, a także ich stabilizację – zabezpieczenie przed uszkodzeniem na skutek silnego wiatru.

W przypadku paneli umieszczanych na dachach płaskich kluczowe znaczenie ma odpowiedni balast, który zabezpiecza konstrukcję. Jako materiał balastowy stosowane są wtedy bloczki betonowe – są wystarczająco ciężkie, aby ochronić konstrukcję przed przesuwaniem się.

W użyciu znajdują się różne rodzaje konstrukcji montażowych do paneli PV na dachy płaskie. Co wybrać?

Rodzaje systemów montażowych

Rama na bloczkach betonowych

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne umieszczana jest na specjalnych blokach betonowych ustawionych na dachu płaskim. Zabezpieczają one wtedy konstrukcję przed wiatrem bez potrzeby jej zakotwienia w dachu. Ramę można ustawić pod różnymi kątami, co pozwala na uzyskanie właściwej efektywności instalacji.

System obciążony bloczkami betonowymi

Wsporniki przeznaczone do montażu paneli fotowoltaicznych są dodatkowo obciążane specjalnymi bloczkami betonowymi. Stosuje się najczęściej 3 bloczki betonowe

  • każdy o ciężarze 25 kg. W tym przypadku konstrukcja nie musi być montowana do dachu – jest jedynie na nim ustawiona, ale właściwy balast zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniem.

Montaż na obciążonych uchwytach

W tym przypadku stosowane są wsporniki wykonane z aluminium, które umieszczane są na podporach wykonanych z gumy i obciążonych bloczkami betonowymi. To pozwala na zmniejszenie ciężaru, ale zapewnia jednocześnie prosty montaż.

System montażowy wschód-zachód

W tym przypadku montaż paneli odbywa się za pomocą specjalnych konstrukcji umożliwiających zamontowane paneli w kierunku wschodnim i zachodnim jednocześnie. Polecany jest on w przypadku dachów o mniejszej powierzchni, a także tam, gdzie konieczne jest uzyskanie wysokiej mocy instalacji, lecz dach nie może być nadmiernie obciążany. Panele słoneczne montowane są wtedy pod niewielkim kątem, dlatego nie wymagają one dodatkowego stosowania balastów.

Moli

W tym przypadku panele fotowoltaiczne umieszczane są na konsolach wykonanych z tworzywa sztucznego. Konsole pozwalają na ustawienie paneli pod kątem 15 stopni albo 25 stopni. Puste w środku konsole mogą być wypełnione bloczkami albo żwirem. Taka konstrukcja nie musi być mocowana na stałe do dachu – jest łatwa i szybka w montażu.

Konstrukcja kotwiona

W tym przypadku stosowane są systemy przeznaczone do zakotwienia – stałego zamontowania konstrukcji pod panele fotowoltaiczne do powierzchni dachu. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne, ponieważ stabilnie mocuje je do dachu, niemniej jednak konieczność wykonania w nim otworów może być zagrożeniem dla termoizolacji budynku. Właśnie dlatego taki montaż zalecany jest przed wykonaniem izolacji i pokrycia dachowego lub też zaleca się jego odpowiednie izolowanie.

Specjaliści w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych mogą zasugerować najlepszy system montażowy dopasowany do dachu.

Ważny odpowiedni kąt nachylenia paneli PV

Przy montażu paneli fotowoltaicznych do dachu płaskiego konieczne jest ustalenie właściwego kąta nachylenia. Ma to szczególne znaczenie w szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska.

Zaleca się, aby kąt nachylenia wynosił od 25 do 55 stopni, jednak rzadko kiedy stosuje się tak ostre kąty montażu w przypadku dachów płaskich. Wynika to z faktu, że lepszym rozwiązaniem jest ustawienie instalacji pod mniejszym kątem i zastosowanie większej liczby paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo, stromy montaż zwiększa ryzyko uszkodzenia paneli podczas wichur, dlatego konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowego balastu lub zakotwienia. Nie zawsze jest to możliwe, gdy dach nie ma wysokiej nośności.

Właśnie dlatego panele fotowoltaiczne na dachach płaskich najczęściej montuje się pod kątem 10-15 stopni. Na dachu ustawia się wtedy więcej paneli, więc instalacja może wyróżniać się wtedy optymalną efektywnością. Oznacza to także mniej materiału montażowego oraz balastowego, co przekłada się na niższe koszty związane z pracami instalacyjnymi.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane również na dachu płaskim. Aby zapewnić ich właściwą stabilność oraz optymalne ustawienie pod najbardziej korzystnym kątem, stosuje się różne konstrukcje wykonane najczęściej z aluminium lub z tworzyw sztucznych – z balastem w postaci bloczków betonowych oraz bez balastu.

Dobór odpowiedniego rodzaju systemu montażowego pod panele słoneczne na dach płaski ma bardzo duże znaczenie, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie. Będą mogli oni wskazać, jaka liczba paneli potrzebna jest do wykonania instalacji, a także zasugerować najlepsze rozwiązania montażowe.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.