Jak założyć farmę fotowoltaiczną? Koszty i czas realizacji | Pelsun

Porozmawiaj z Ekspertem tel.

 885 021 021
Akademia wiedzy
Pozostałe na blogu

Jak założyć farmę fotowoltaiczną? Koszty i czas realizacji

22/09/2021

Własna elektrownia na bazie paneli fotowoltaicznych, czyli inaczej farma fotowoltaiczna to doskonała propozycja dla osób, które chcą płacić za prąd jeszcze niższe rachunki, ale również na tym zarobić. W tym celu konieczne jest wykonanie odpowiedniej instalacji, która będzie wytwarzała prąd. Jakie są koszty jej realizacji? Jak długo jest ona budowana?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Prąd można produkować z użyciem różnych źródeł energii. To nie tylko paliwa kopalne. Jedną z nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska metod wytwarzania energii elektrycznej są ogniwa fotowoltaiczne stosujące energię promieniowania słonecznego wchodzące w skład większych instalacji fotowoltaicznych – PV.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być przeznaczone do użytku indywidualnego – nazywane są wtedy mikro instalacjami. Mogą one również posłużyć do wykonania większego systemu PV, który określany jest jako farma fotowoltaiczna czy też jako elektrownia słoneczna.

Farmy fotowoltaiczne są obecnie spotykane coraz częściej. To wsparcie dla firm, a nawet całych miast, które pozyskują w ten sposób energię potrzebną do prowadzenia działalności, zasilania codziennie użytkowanych sprzętów, między innymi oświetlenia, urządzeń do sterowania ruchem.

Najważniejsze zalety zastosowania fotowoltaiki:

  • obniżenie kosztów energii elektrycznej – dzisiaj, gdy ceny prądu stale rosną, jego samodzielna produkcja jest najlepszym posunięciem
  • ekologia – kopalne źródła energii są nieodnawialne i ich zasoby powoli się wyczerpują, dodatkowo ich używanie powoduje zatrucie środowiska, zastosowanie OZE – odnawialnych źródeł energii chroni naturę
  • znaczna trwałość – panele fotowoltaiczne mogą posłużyć przez kilkadziesiąt lat, wielu producentów daje na nie gwarancje wynoszące nawet 25 lat
  • przyszłościowy wybór – montaż farmy fotowoltaicznej jest bardzo dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę zyski, jakie można z nią osiągnąć

Do czego można wykorzystać farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy konieczne jest wyprodukowanie dużej ilości energii.

Obecnie najbardziej popularne są farmy słoneczne o mocy wynoszące do 1 MW, które powodują duże zainteresowanie inwestorów. Są to zatem instalacje o znacznie większej mocy niż te przeznaczone do użytku domowego, które mają moc nieprzekraczającą 50 kW.

Instalacja o dużej mocy jest wówczas traktowana albo jako sposób zasilania firmy, która ma duże zapotrzebowanie na energię, czy też miasta, albo też budowana jest ona po to, aby odsprzedawać prąd i dzięki temu stanowić atrakcyjną, ekologiczną inwestycję godną XXI wieku.

Druga opcja, czyli produkcja energii, która przekazywana jest do sieci energetycznej, jest obecnie najbardziej popularna. Następnie energia wytworzona za pomocą paneli fotowoltaicznych dostarczana jest do odbiorców.

Zatem, jak przebiega budowa farmy fotowoltaicznej traktowanej jako inwestycja? Jakie są koszty jej wykonania? Jak długo buduje się takie elektrownie solarne?

Jak zbudować własną farmę fotowoltaiczną?

Wzniesienie własnej farmy fotowoltaicznej jest związane z szeregiem formalności, jakie należy zrealizować, a także ze znalezieniem właściwego wykonawcy, który będzie mógł zapewnić wtedy optymalne wsparcie przy realizacji tej inwestycji. Jakie kroki czekają na inwestora, który chciałby założyć własną elektrownię solarną?

1. Wybór właściwej lokalizacji

Pierwszym krokiem w założeniu farmy fotowoltaicznej jest wybór odpowiedniej lokalizacji do jej montażu. Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ panele fotowoltaiczne wymagają dużej ilości światła słonecznego, aby produkować jak najwięcej prądu, co przekłada się na opłacalność i szybszy zwrot z inwestycji.

Najlepiej, aby farma znajdowała się na terenach lekko nachylonych w stronę południową, niezacienionych, z dala od linii energetycznych. Klasa gruntu nie ma znaczenia – farmę można wykonać nawet na gruntach złych, na przykład nieużytkach.

2. Finansowanie

Obecnie istnieje wiele programów wspierających OZE, które skierowane są również do inwestorów. Właśnie dlatego warto sprawdzić dostępne opcje finansowania. Za pomocą różnego rodzaju dotacji można otrzymać dodatkowe środki przeznaczone na realizację farmy, co przekłada się również na niższe wydatki na samym wstępie.

W pozyskaniu najbardziej opłacalnego finansowania mogą pomóc firmy zajmujące się profesjonalnie realizacją farm fotowoltaicznych na życzenie klientów. Wówczas mogą one przejrzeć wszystkie aktualnie dostępne programy rządowe, unijne oraz regionalne, za pomocą których można otrzymać dodatkowe środki do budowy farmy.

3. Formalności – pozwolenie na budowę, koncesja i inne

Podczas gdy w przypadku mikro instalacji do użytku domowego nie potrzeba pozwolenia na budowę oraz koncesji do produkcji własnego prądu, są one wymagane w przypadku budowy farmy fotowoltaicznej.

Dokładne przepisy związane z formalnościami przy realizacji farmy fotowoltaicznej można znaleźć w ustawie Prawo energetyczne. Konieczne jest między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę, koncesji, decyzji środowiskowej.

4. Wybór paneli fotowoltaicznych

Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama różnych paneli fotowoltaicznych do wyboru, dlatego też wybór właściwego rozwiązania ma w tym przypadku szczególne znaczenie.

Przede wszystkim warto zdecydować się na sprawdzone elementy od uznanych producentów, którzy mogą zaoferować na nie również długoletnią gwarancję oraz kompleksowe wsparcie serwisowe.

Jak długo buduje się farmy do produkcji energii elektrycznej?

Czas budowy farmy fotowoltaicznej zależny jest przede wszystkim od jej wielkości, a także od skomplikowania terenu.

Prace postępują szybko – można wykonać ją nawet w ciągu 1 miesiąca. Więcej zajmują formalności dotyczące otwarcia własnej elektrowni słonecznej – mogą przeciągać się nawet do 6 miesięcy.

Podsumowanie

Farma fotowoltaiczna stanowi zatem atrakcyjną propozycję dla inwestorów, którym zależy na ulokowaniu swoich środków w przyszłościowych technologiach. Za pomocą takich elektrowni można produkować i odsprzedawać prąd. Czas zwrotu inwestycji jest przystępny, a jej trwałość liczona na kilkadziesiąt lat, co powoduje, że jest to dobre posunięcie w obliczu stale rosnących kosztów energii elektrycznej.

Warto zatem skontaktować się z firmą wykonującą instalacje fotowoltaiczne, która będzie mogła przybliżyć proces ich realizacji, wykonać kalkulacje i kompleksowo pomóc w wykonaniu inwestycji.