Panele fotowoltaiczne do podgrzewania wody – czy to się opłaca? | Pelsun - instalacje fotowoltaiczne
Akademia wiedzy
Pozostałe na blogu

Panele fotowoltaiczne do podgrzewania wody – czy to się opłaca?

22/09/2021

Za pomocą energii promieniowania słonecznego można pozyskać dużą ilość darmowej energii o szerokim zastosowaniu. Aby ją wykorzystać, stosuje się dwa typy instalacji – instalacje solarne oraz instalacje fotowoltaiczne. Pierwsza z nich używana jest głównie do podgrzewania wody użytkowej, druga z kolei do produkcji energii elektrycznej. Za pomocą paneli fotowoltaicznych można także podgrzewać wodę. Czy to opłacalne rozwiązanie? Zapraszamy do sprawdzenia!

Różnice między instalacją solarną a fotowoltaiczną

Energia promieniowania słonecznego, która dociera do Ziemi, stanowi niekonwencjonalne, odnawialne i ekologiczne źródło energii. Dzisiaj wykorzystywana jest ona coraz częściej do realizacji instalacji wspierających nie tylko użytkowników prywatnych, lecz również całe firmy, a nawet miasta.

Instalacje bazujące na energii słonecznej można podzielić na dwie kategorie:

  • instalacje solarne – wykorzystujące panele (kolektory) solarne
  • instalacje fotowoltaiczne – wykorzystujące panele fotowoltaiczne, inaczej PV

Bardzo często instalacje te mylone są ze sobą, jednak w rzeczywistości mają one inne zastosowanie. Instalacje solarne wykorzystywane są głównie do podgrzewania wody użytkowej, dlatego mogą być one wsparciem dla zwykłego bojlera elektrycznego, podgrzewaczy, kotłów podgrzewających wodę. Z kolei instalacje PV, fotowoltaiczne używane są do produkcji prądu – energii elektrycznej.

Instalacje solarne są obecnie bardzo popularne, ale rośnie także zainteresowanie fotowoltaiką, która ze względu na swoje przeznaczenie posiada szersze zastosowanie niż zwykłe „solary”.

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej można między innymi zasilać oświetlenie, sprzęty domowe – lodówka, kuchenka, pralka, telewizor, komputer, ale też ogrzewanie elektryczne, a także bojler czy podgrzewacz grzejący wodę.

Skupmy się zatem na podgrzewaniu wody za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Na czym polega wtedy praca instalacji? Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Podgrzewanie wody instalacją PV

Instalacja fotowoltaiczna może wspierać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W domach, w których podgrzewana jest ona w bojlerach elektrycznych, przepływowych podgrzewaczach lub z użyciem innych urządzeń elektrycznych, często rachunki za prąd są znacznie podwyższone – nierzadko to nawet ponad 1-2 tysiące złotych w ciągu roku.

Wobec tego podgrzewanie wody za pomocą instalacji PV stanowi atrakcyjną propozycję dla osób, które podgrzewają wodę z użyciem prądu. W tym przypadku panele instalacji fotowoltaicznej wytwarzają prąd, który następnie używany jest do podgrzewania bojlera lub innego urządzenia.

Jakie są najważniejsze zalety zastosowania instalacji fotowoltaicznych do podgrzewania wody?

Instalacja solarna a instalacja fotowoltaiczna w podgrzewaniu wody

Fotowoltaika jest bardzo ciekawą alternatywą dla standardowych instalacji solarnych, które wykorzystywane są jedynie do podgrzewania wody.

Przede wszystkim są one bardziej funkcjonalne – mają szersze zastosowanie, lecz również są mniej awaryjne, ponieważ cały system jest wtedy mniej skomplikowany i nie zawiera tak wielu elementów. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne zasilają się same, podczas gdy panele solarne wymagają doprowadzenia do nich prądu.

Te zalety powodują, że na instalację fotowoltaiczną warto zdecydować się nawet wtedy, gdy ma ona służyć jedynie do podgrzewania wody.

Zalety grzania wody z użyciem fotowoltaiki

Zastosowanie fotowoltaiki do podgrzewania wody użytkowej ma wiele zalet, które powodują, że to nowoczesna alternatywa dla standardowych systemów jej ogrzewania. Może być ona używana zarówno w nowych budynkach, jak i w tych już istniejących, dlatego warto wziąć ją pod uwagę przy planowanych remontach.

Wśród najważniejszych zalet zastosowania paneli fotowoltaicznych w podgrzewaniu wody znajdują się:

  • niskie ceny podgrzewania wody użytkowej – zastosowanie darmowej energii ze słońca powoduje, że można zredukować wysokie koszty związane z jej podgrzewaniem
  • uniwersalne zastosowanie – instalacja fotowoltaiczna sprawdza się nie tylko do podgrzewania wody, ale również może być używana do zasilania każdego typu urządzenia elektrycznego
  • pracuje przez cały rok – za pomocą instalacji PV można zadbać o ciepłą wodę przez okrągły rok
  • ekologia – do podgrzewania wody nie trzeba używać zasobów nieodnawialnych jak węgiel czy gaz, nie powoduje ona też zanieczyszczenia powietrza
  • bezobsługowe działanie – instalacja działa bezobsługowo, nie wymaga włączania i wyłączania, dlatego cały czas może dbać o to, aby woda była ciepła
  • bezawaryjność – w porównaniu do instalacji solarnych fotowoltaika cechuje się niższą awaryjnością

Ze względu na tak liczne zalety zastosowanie fotowoltaiki do podgrzewania wody może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Można wtedy znacznie zredukować koszty w tych domach, w których wodę podgrzewa się prądem. To duże oszczędności, biorąc pod uwagę fakt, że ceny prądu od kilku lat stale idą w górę.

Montaż paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody

Instalacja fotowoltaiczna składa się powiązanych ze sobą elementów. Głównym z nich są panele fotowoltaiczne, które montowane są na dachach – skośnych i płaskich lub na konstrukcjach posadowionych na gruncie. Instalacja zawiera także inwerter, czyli falownik, który odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny.

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowany, jednak najlepiej powierzyć go specjalistom w tej branży, aby mieć pewność, że cała instalacja będzie działała sprawnie i niezawodnie.

W przypadku, gdy panele fotowoltaiczne mają być używane wyłącznie do podgrzewania wody, istnieje możliwość wykonania instalacji bez podłączania jej do sieci energetycznej. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ można wtedy wykorzystywać ją także na inne sposoby, a ponadto uzyskać na nią atrakcyjne dofinansowania.

Gdy instalacja fotowoltaiczna ma być wykonana jako element sieci energetycznej, czyli on-grid, obejmuje ona również specjalny licznik dwukierunkowy, który zlicza oddaną i pobraną z instalacji energię elektryczną. W efekcie można zredukować koszty związane z prądem kupowanym od zakładu energetycznego – to większe oszczędności, a także szybszy zwrot z inwestycji.

Podsumowanie

Za pomocą nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych można zasilać wszystkie rodzaje sprzętów w domu pobierających prąd elektryczny. Wśród nich znajdują się również bojlery elektryczne czy przepływowe podgrzewacze do ciepłej wody użytkowej.

Zastosowanie fotowoltaiki jest atrakcyjną alternatywą dla instalacji solarnych – kolektorów słonecznych używanych wyłącznie do podgrzewania wody. Nie dość, że fotowoltaika jest bardziej uniwersalna, to jeszcze jest bardziej opłacalna oraz mniej awaryjna. Warto zatem wziąć ją pod uwagę także wtedy, gdy poszukuje się alternatywnej metody zasilania urządzeń podgrzewających wodę. To niższe rachunki, większy komfort oraz ochrona środowiska naturalnego.

 

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.