Twój dotychczasowy roczny rachunek za prąd był niższy, bo obowiązywały zamrożenia. Po odblokowaniu cen wzrost rachunku za prąd wynosi rekordowe 74,5%!
Nie czekaj z decyzją do momentu aż w twoich gniazdkach elektrycznych popłynie dwa razy droższy prąd!
Z racji tego, że w Polsce mamy więcej promieni słonecznych latem, a znacznie mniej zimą to latem produkujemy tej energii za dużo, a zimą za mało.
Stąd powstała ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii i każdy z nas dostał prawo do tego, że gdy zamontuje instalację fotowoltaiczną to letnie nadwyżki produkcji będzie mógł sprzedać do sieci publicznej i wykorzystać otrzymane środki na zakup prądu wtedy kiedy fotowoltaika produkuje go znacznie mniej - szczególnie zimą, nocą lub w dni pochmurne.
Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne dają realne oszczędności przez cały rok, również wtedy kiedy nie ma słońca.
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona dodatkowo w magazyn energii to zwiększamy stopień autokonsumpcji, czyli więcej wyprodukowanego prądu zużywamy na bieżąco w domu zamiast sprzedawać i odkupować.
W okresie od kwietnia do września jesteśmy prawie niezależni od naszego sprzedawcy, bo zarówno w dzień jak
i w nocy korzystamy z wyprodukowanego przez nas prądu.
Zdecydowanie planując montaż paneli fotowoltaicznych polecamy wybierać firmy działające lokalnie, do których nie masz dalej niż 1/2h drogi autem.
Dzięki temu w razie problemów może ona szybko pojawić się i sprawdzić twoją instalację fotowoltaiczną. Wybierając firmy "globalne" z siedzibą na drugim końcu Polski praktyka pokazuje, że często są problemy.
Oprócz tego sprawdzajcie też opinie o firmie dostępne w Internecie oraz warto przejrzeć zdjęcia wykonanych realizacji czy są wykonywane estetycznie.
W Pelsun realizujemy montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie całego województwa lubelskiego oraz sąsiednich województw.
Panele fotowoltaiczne realizujemy głównie dla klientów indywidualnych pomagając im wykorzystać siłę promieniowania słonecznego do wygenerowania oszczędności. Systemy fotowoltaiczne budujemy zapewniając kompleksową obsługę i wieloletnie doświadczenie dopasowując każdą instalację produkującą zieloną energię elektryczną do indywidualnych potrzeb. Każdorazowo pomagamy dobrać wielkość instalacji tak żeby generować darmowy prąd i osiągnąć niezależność energetyczną.
Najlepszym miejscem na panele fotowoltaiczne jest dach. Po prostu zakładasz ogniwa fotowoltaiczne i zapominasz o nich a one pracują dla Ciebie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja fotowoltaiczna nie zajmuje miejsca na działce. Niestety nie każdy dach sprawdzi się dobrze dla instalacji fotowoltaicznych. Kiedy będzie z tym problem? Przy dużym zacienieniu lub skomplikowanej bryle tak jak np. w tym przypadku gdzie fotowoltaika na dachu się nie sprawdzi. Na szczęście na terenie całego województwa lubelskiego w większości nie występują tak trudne dla instalacji fotowoltaicznych obszary. Problemem może być też kondycja dachu - przegniłe krokwie nie są bezpieczną podstawą dla instalacji. Pamiętaj, że nawet jeśli dach ma już swoje lata, ale jest w dobrej kondycji, nic nie stoi na przeszkodzie by założyć na nim panele fotowoltaiczne i niejednokrotnie wykonywaliśmy montaż instalacji fotowoltaicznych na kilkudziesięcioletnich dachach. Także eternit na dachu całkowicie wykluczy możliwość montażu. Jednak warto pozbyć się tego niebezpiecznego pokrycia (choćby tylko na części dachu, na której chcemy montować panele) i wymienić je np. na blachę trapezową - taki dach będzie idealny by stać się Twoją elektrownią fotowoltaiczną!
Jeśli dach nie wchodzi w grę lub jeśli potrzebujesz instalacji dużo większej niż możliwa do umieszczenia na Twoim dachu, wtedy doskonałym rozwiązaniem są konstrukcje gruntowe. Można je umiejscowić tak, by panele były jak najbardziej nasłonecznione i odsunąć na odpowiednią odległość od budynków czy drzew (oczywiście na tyle na ile pozwolą nam granice Twojej działki i jej uzbrojenie ).
Oczywiście że masz - przecież robiłeś zapasy gdy było słonecznie!
Spójrzmy na wykres, na którym mamy podział energii wyprodukowanej na tą zużytą bezpośrednio oraz wysłaną do sieci:
Wykorzystanie energii fotowoltaicznej
Widać, że latem wysyłasz do sieci nawet 80% energii, którą produkujesz. Energię tą sprzedajesz, a zarobione w ten sposób pieniądze odkładają się w Twoim “wirtualnym portfelu”. Jesienią i wiosną do sieci wyślesz zapewne ok. połowy wyprodukowanej energii, a zimą nie sprzedasz swojego prądu prawie wcale.
Spójrzmy teraz na wykres gdzie szarym kolorem oznaczono zapotrzebowanie na prąd:
Pokrycie zużycia
Jest dokładnie “odwrócony” w stosunku do poprzedniego - najmniejsze zużycia przypadają na czas, gdy mamy największą produkcję. Zimą natomiast zapotrzebowanie jest zwykle największe. I zima to właśnie czas, gdzie sięgasz do swoich zapasów - kiedy prądu z fotowoltaiki Ci nie wystarcza, dokupujesz go za uzbierane środki.
To ile paneli fotowoltaicznych zamontować zależne jest od kilku czynników:
Do prawidłowego dobrania wielkości instalacji fotowoltaiki sugerowane jest wykonanie audytu, w Pelsun audyt wykonywany jest bezpłatnie. Czasami w skomplikowanych przypadkach potrzebny będzie również projekt instalacji, który pozwoli określić spodziewaną produkcję.
Chcesz skorzystać z naszej pomocy przy doborze instalacji?
Fotowoltaika swoją bezawaryjność zawdzięcza głównie temu, że nie ma tu żadnych elementów mechanicznych, które oparte są na łożyskach czy innych elementach które się zużywają. Całość budowy instalacji jest na tyle prosta, że nie ma tu co się psuć, a najbardziej newralgicznym miejscem jest falownik, w którym jest elektronika, ale ten ma długie gwarancje.
Moduły fotowoltaiczne posiadają 15 lat gwarancji produktowej i 30 lat na liniowy spadek wydajności. W tej drugiej kwestii ciężko będzie udowodnić producentowi że nie dotrzymał słowa, więc warto przyjmować, że prawdziwej gwarancji mają 15 lat.
Zazwyczaj mamy od 10 do 12 lat gwarancji na falowniki, czyli wystarczająco długo żeby fotowoltaika zwróciła nam się przynajmniej dwukrotnie, a jeśli ulegną uszkodzeniu to na gwarancji producenta zostaną wymienione na nowe.
Właściwie do utrzymania gwarancji nie ma wymogu wykonywania regularnych przeglądów serwisowych instalacji, warto pamiętać, że systemy fotowoltaiczne to też instalacja elektryczna - więc tak samo jak instalacja elektryczna w domu – powinny być wykonane pomiary elektryczne raz na 5 lat.
Kompleksowa obsługa w zakresie instalacji pomp ciepła, klimatyzacji, systemów fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Wszystkie odnawialne źródła energii w jednym miejscu.
Jak przebiega realizacja instalacji fotowoltaicznej? To proste 5 kroków!