Czy fotowoltaika się opłaca w 2024 roku? | Pelsun

Porozmawiaj z Ekspertem tel.

 885 021 021
Akademia wiedzy
Pozostałe na blogu

Czy fotowoltaika się opłaca w 2024 roku?

01/04/2024

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej, czy fotowoltaika się opłaca w 2024 roku?

Jeżeli wolisz poznać odpowiedź na to pytanie w formie video to poniżej zamieszczamy materiał, a jak wolisz formę tekstu pisanego to zapraszamy do lektury.

;

 

Całość podsumować można by było jednym zdaniem. Zamiast kupować prąd z sieci, produkujesz swój własny.

Ale z racji tego, że w Polsce mamy więcej słońca latem, a znacznie mniej zimą, to latem mamy nadwyżki energii i produkujemy jej za dużo, a zimą za mało.

Stąd powstała ustawa o odnawialnych źródłach energii, która wprowadziła system net-billing, dzięki któremu każdy z nas dostał prawo do tego, że jak zamontuje sobie instalacje fotowoltaiczną, to te letnie nadwyżki produkcji będzie mógł wykorzystywać zimą, po to, żeby opłacało się zamontować taką instalację fotowoltaiczną.

W jaki sposób działa rozliczanie fotowoltaiki? Rachunki za prąd bez fotowoltaiki

Spójrzmy na temat opłacalności paneli fotowoltaicznych w perspektywie rocznej i zacznijmy od tego, jak to wygląda w stanie obecnym bez fotowoltaiki. Masz dom i 4000kWh zużycie energii.

Aktualna stawka zakupowa za 1 kWh z cennika PGE to 1,38zł brutto. Nie trudno policzyć, że roczny rachunek wyniesie 5520zł.

Warto pochylić się nad tym, że ta kwota podzielona jest na dwie części:

Zakupienie energii, gdzie płacisz 0,92zł za 1 kWh i przesłanie energii, gdzie płacisz 46 groszy za 1 kWh.

Stąd z kwoty 5520zł, 3680zł to opłata za zakupienie energii, a 1840zł to opłata za przesłanie tej energii.

panele słoneczne opłacalność - sytuacja bez fotowoltaiki w gospodarstwie domowym

Domowa instalacja fotowoltaiczna - fotowoltaika opłacalność

Teraz, jak w takim budynku zamontujesz instalacje fotowoltaiczną o mocy 6,25 kW skierowaną na południe, to rocznie możesz spodziewać się około 7383 kWh wyprodukowanej energii.

I w pierwszej kolejności interesuje nas autokonsumpcja, czyli moment, w którym produkując prąd jednocześnie z niego korzystasz.

I na podstawie obserwacji setek pracujących instalacji, wiemy, że w przeciętnym budynku mieszkalnym instalacja pv pokrywa około 35% rocznego zapotrzebowania na prąd.

Stąd, jak do tej pory potrzebowałeś kupić rocznie od Twojego sprzedawcy 4000 kWh, tak teraz będziesz potrzebował kupić już tylko 2600 kWh. Dlatego, że 1400 kWh produkowane i wykorzystywane będzie bezpośrednio w Twoim budynku, bez wysyłania do sieci, tzw. z dachu do gniazdek.

Jak łatwo możesz zauważyć 1400 kWh pomnożone przez stawkę, którą płacisz za jedną kWh, czyli 1,38zł, daje nam kwotę 1932 zł i to jednocześnie jest Twoja oszczędność finansowa na autokonsumpcji, a Ty, zamiast płacić sprzedawcy 5520 zł, będziesz miał wobec niego mniejszy dług w wysokości 3588zł, z czego 2392 zł za zakup energii, a 1196 zł za dystrybucje energii.

bateria fotowoltaiczna-produkcja energii do profilu zużycia energi

Ale to jeszcze nie wszystkie oszczędności fotowoltaiki - sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki w systemie net-billing.

W końcu Twoja fotowoltaika wyprodukowała 7383 kWh, a Twój budynek z tej puli pobrał tylko 1400 kWh.

Oznacza to, że w perspektywie rocznej pozostaje Ci jeszcze 5983 kWh i co z nimi się dzieje?

Sprzedajesz je swojemu dostawcę energii. Po ile? Po rynkowej cenie kupna prądu, a dokładnie cenie z Towarowej Giełdy Energii, co jest uczciwym rozwiązaniem, dlatego że za Twój wyprodukowany prąd dostajesz stawkę taką, jak Twój sprzedawca płaci innym producentom energii elektrycznej. Co więcej, jest to system obowiązujący w większości europejskich krajów, gdzie fotowoltaika rozwija się bardzo dobrze.

nowy system rozliczania - aspekty opłacalności i oszczędności fotowoltaiki

Wracając do naszego bieżącego przykładu, to średnia ważona cena kupna prądu za cały 2023 rok, uwzględniająca produktywność instalacji w danym miesiącu i obowiązującą cenę rynkową, wynosiła około 40 groszy za 1 kWh energii.

Oznacza to, że po obowiązujących w 2023 roku cenach sprzedaży za wyprodukowane i sprzedane do sieci kWh energii, otrzymalibyśmy od naszego sprzedawcy zapłatę w wysokości 2393,20zł.

Te środki trafiają na Wasz wirtualny portfel, z którego możecie zapłacić to, co jesteście dłużni za zakup energii od Waszego sprzedawcy. I tu podkreślam, że tylko za zakup, bo nie pokryjecie z tego opłaty dystrybucyjnej.

System rozliczeń net-billing - wykorzystanie wirtualnego portfela

Jak wrócimy do tego, co byliśmy dłużni do sprzedawcy, po uwzględnieniu autokonsumpcji z fotowoltaiki, to widzimy, że było to 2392zł za zakup energii i zestawimy to z tym, co mamy na wirtualnym portfelu, czyli 2393,20zł, to okazuje się, że nie zapłacimy nic za za kupienie energii elektrycznej od naszego sprzedawcy.

system fotowoltaiki to ekonomiczny inwestycja

Pamiętać trzeba tylko o koszcie dystrybucji, który i tak jest zmniejszony o 35%, bo przecież ze względu na to, że część energii wykorzystujemy z fotowoltaiki bezpośrednio do gniazdek, to przez licznik przepływa mniej prądu.

A ta nasza opłata za przesłanie tych 2600 kWh wynosiła 1196zł. I to jest Twój roczny koszt za dystrybucję prądu, który płacicisz do swojego sprzedawcy, posiadając fotowoltaikę w domu z używającym 4000 kWh energii elektrycznej.

I w tym miejscu można odpowiedzieć sobie na pytanie.

Czy fotowoltaika jest opłacalna? Opłacalność fotowoltaiki oraz koszt fotowoltaiki

Wolicie mieć dom z rachunkiem za prąd rzędu 1196zł, czy 5520zł?

Do tego jeszcze należy doliczyć opłaty za licznik w wysokości około 33zł miesięcznie, ale one są niezależne od tego, czy macie instalacje fotowoltaiczną, czy też jej nie macie. Stąd nie plątaliśmy ich między obliczeniami dla czytelniejszej formy.

Obniżenie rachunków i zaoszczędzenie rocznie 4324zł to fajna sprawa i szkoda by było z tego nie skorzystać, bo zobaczcie prostą historię dwóch sąsiadów, Grzegorza i jego szwagra Marka. O tym czy inwestycja fotowoltaiczna się sprawdziła.

opłacalność i czysta energia

Obaj zużywali po 4000kWh i zastanawiali się, czy zamontować tą instalacje fotowoltaiczną, czy jej nie montować. Grzegorz się zdecydował na montaż własnej instalacji, a Marek stwierdził, że według niego fotowoltaika opłacalna nie jest.

Na start Grzegorz za instalację fotowoltaiczną o mocy 6,25 kW zapłacił 26 000 zł. Marek nie wydał ani złotówki. Jednak roczny rachunek Grzegorza wynosił 1196zł, plus opłaty za licznik w wysokości 396zł, czyli łącznie 1592zł, a rachunek Marka był o 4324zł wyższy każdego roku i wynosił z opłatami licznikowymi 5916zł.

Zobaczcie teraz w przód. W ciągu 6 najbliższych lat Grzegorz do zapłaty za prąd będzie miał w sumie 9552zł, a w przypadku jego sąsiada Marka rachunki za prąd przez 6 lat będą go kosztowały 35496zł.

Montaż paneli fotowoltaicznych - perspektywa 6 lat

zużycie energii i porównanie kosztów energii po 6 latach

Widzicie różnicę?

Po 6 latach Grzegorz łącznie wydał 35572 zł i ma instalację fotowoltaiczną, dzięki której przez kolejne lata będzie miał niskie rachunki, a Marek też wydał takie same środki, bo 35496 zł, a jego rachunki za prąd w kolejnych latach nadal będą wysokie i będzie płacił rynkowe ceny za jego zakup.

Więc postaw sobie pytanie co zrobisz z Twoją kasą. Mądrze zainwestujesz czy ucieknie Ci przez palce w formie wysokich rachunków za prąd?

Montaż paneli fotowoltaicznych - perspektywa 15 lat

zużycie energii i porównanie kosztów energii po 15 latach

Zobacz jeszcze bilans tych dwóch sąsiadów po 15 latach. Grzegorz na instalacje fotowoltaiczną i rachunki wydał 49880 zł, a Marek 88740 zł, czyli o 38860 zł więcej i to bez uwzględniania podwyżek cen prądu, a im droższy prąd w przyszłości, tym różnica na korzyść fotowoltaiki większa.

Jak widać na powyższym przykładzie dwóch sąsiadów, biorąc pod uwagę aspekty opłacalności nie ma chyba wątpliwości w temacie czy się instalacje fotowoltaiczne opłacają.

Stoisz teraz przed wyborem czy pójść drogą Grzegorza i zamonntować swój system fotowoltaiczny czy Marka.

A jeżeli planujesz wykonać fotowoltaikę w województwie lubelskim, mazowieckim, podkarpackim albo świętokrzyskim, to możesz zrobić to wspólnie z nami.

Skontaktować się z nami możesz pod pod numerem telefonu 885 021 021 lub wypełniając formularz kontaktowy na poniższej stronie.

https://www.pelsun.pl/fotowoltaika

Czas zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaiczną. Po jakim czasie zwrot kosztów instalacji?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej to pierwsza rzecz, z którą zderza się potencjalny inwestor. No bo w końcu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy postawić na montaż instalacji fotowoltaicznej prosumenta i sprawić, żeby produkcja energii odnawialnej odbywała się na naszym dachu i robiły to panele słoneczne czy też odpuścić moduły fotowoltaiczne i nie montować własnej instalacji fotowoltaicznej prosumenta.

W każdym razie biorąc pod uwagę koszt instalacji paneli fotowoltaicznych to można przyjąć, że w większości przypadków będzie to około 5-6 krotność rocznych rachunków za prąd. Tym samym zwrotu inwestycji fotowoltaicznej spodziewać się należy po około 5-6 latach.

Na czas zwrotu inwestycji będzie miało wpływ kilka czynników, między innymi:

-poziom cen energii zakupowej w przyszłości, jednak zmiany cen prądu w ostatnim czasie nie były korzystne dla odbiorców indywidualnych i od połowy 2024 roku po ustąpieniu zamrożeń cen energii będą mieli wysokie ceny prądu, a ich rachunki za prąd wzrosną prawie dwukrotnie w porównaniu do 2022 roku. A im droższy prąd w zakupie tym szybszy zwrot kosztów instalacji i tym większa opłacalność paneli fotowoltaicznych.

A tu przeczytacie o cenie energii elektrycznej w 2024 roku Artykuł ile zapłacimy za prąd w 2024 roku?

-zużycia prądu w budynku- im więcej tym szybszy zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej prosumenta energii odnawialnej. Jednak przy dzisiejszych cenach energii już nawet przy małych ilościach zużycia prądu fotowoltaika się opłaca. A wtedy też montaż instalacji fotowoltaicznej jest tańszy, bo potrzebna jest mniejsza moc instalacji.